Kūdikių klubų displazijos tyrimai

Vaikų gydytoja ortopedė – traumatologė Julija Kociūtė – Ravinskienė mūsų Flebologijos centre atlieka vaikų klubų displazijos diagnostika.
Klubo sąnario tyrimas echoskopu yra neinvazinis, nekenksmingas.

Kas tai yra klubų displazija?

Klubų displazija tai nepakankamas klubo sąnario išsivystymas ir subrendimas. Galima būtų skirstyti 3 stambias grupes. Pirmoji, kai šlaunikaulio galva nepilnai ar nepilnavertiškai apgaubiama gūžduobės, įprastai ir vadinama displazija. Lietuvoje duomenų nėra, tačiau vakarų Europoje stebima klubų displazija iki 3proc. gimusių naujagimių. Manoma,kad mūsų statistika neturėtų labai skirtis. Laimei, laiku pastebėjus galima subrandinti sąnarį iki taisyklingos jo formos, pasitelkus konservatyvias priemones. Jeigu negydysime tokių nepilnai išsivysčiusių klubų, jie gali progresuoti iki visiško šlaunikaulio išnirimo. Antroji grupė, kai šlaunikaulis netaisyklingai centruojasi į gūžduobę tai- šlaunikaulio panirimas. Ir trečioji, pati sunkiausia, tai – visiškas klubo sąnario išnirimas. Pastarosios dvi grupės reikalauja sudėtingesnio gydymo, neretai atliekamos ir didelės operacijos.

Kokios klubų displazijos priežastys?

Tiksli priežastis nežinoma, tačiau pastebėta, kad vaikai, kurių šeimoje yra sergančių klubų ligomis turi didesnę riziką sirgti klubų displazija. Taip pat didesnė rizika vaikams gimusiems anksčiau laiko, esant sėdmeninei pirmeigai gimdoje, gimusiems Cezario pjūvio būdu, gimusiems iš daugiavaisio nėštumo. Taip pat esant įgimtai pėdų, stuburo ar kitai patologijai dažnai kartu stebima ir klubų displazija ar net išnirimas.

Kokius simptomus pastebi patys tėvai ar šeimos gydytojas?

Klubų displaziją diagnozuoti gali gydytojas vaikų ortopedas. Yra simptomai, į kuriuos vaikų ar šeimos gydytojui atkreipus dėmesį, patariama tėveliams kreiptis į vaikų ortopedą, atlikti klubų echoskopinį tyrimą.  Dažniausiai skiriasi šlaunų ar sėdmenų raukšlių aukštis, nepakankamai išskečia vaikutis kojytes, vaikas nenoriai ar kitaip judina vieną ar abi kojas, skiriasi kojų ilgis. Tačiau tai netiesioginiai požymiai. Reikia, kad juos įvertintų specialistas

Kaip gydytojas ortopedas diagnozuoja klubų displaziją?

Pradedama nuo kūdikio apžiūros, kojyčių judesių, specifinių simptomų įvertinimo. Tada atliekama klubų echoskopija, jei reikia – rentgenogramos. Vokiškai kalbančiose šalyse taikomas visuotinis kūdikių iki 6 savaičių tikrinimas echoskopu dėl klubų displazijos. Per pastaruosius 30 metų ten beveik nebedaromos didžiulės operacijos vaikams dėl laiku nediagnozuotų ir negydytų klubų išnirimų. tačiau toks visų naujagimių tikrinimas labai brangus. Lietuvoje, klubų echoskopija atliekama kūdikiam, kai jiems įtariama klubo patologija. Pastebėjus klubų patologiją ankstyvame amžiuje, ją galima pagydyti ir be operacijų.

Kokio amžiaus vaiką geriausia tikrinti dėl klubų displazijos?

Ankstyvai klubų displazijos diagnostikai šiandien geriausiu metodu laikoma klubų echoskopija, kurią galima atlikti nuo pat pirmų naujagimio dienų, mat šis tyrimas yra nekenksmingas ir nebrangus. Tačiau dažniausiai jis atliekamas 4-6 savaičių kūdikiams. Klubų echoskopija atliekama ir vyresniems vaikams, tačiau 6-8 mėnesių prasideda šlaunikaulio galvos kaulėjimas ir darosi sunkiau įvertinti klubų anatomiją, tada reikalinga atlikti rentgeno tyrimą.

Ką daryti, kai diagnozuojama vaikui klubų displazija?

Nereikia pulti į panika. Žinoma, tai nėra džiuginanti žinia, tačiau kuo anksčiau pradedamas gydymas tuo didesnė tikimybė, kad vaiko klubai išsivystys gerai ir buvusi displazija neturės įtakos vaikščiojimui ar tolimesniam gyvenimui.

Kas būna, jei negydome klubų displazijos?

Vaikas šlubuoja, vėliau prasideda klubų skausmai, ankstyvame amžiuje vystosi klubo sąnarių artrozė. Kuo vyresnis amžius, tuo sunkesnis darosi žmogaus judėjimas ir sudėtingesnės operacijos reikalingos ligai gydyti.